7 marca 2022 r. w Zespole Szkół im. S. Staszica w Jeżowem odbyło się spotkanie z Michałem Chołką, aktorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W tej zorganizowanej przez polonistkę Joannę Ślońską wyjątkowej lekcji wzięli udział uczniowie niektórych klas licealnych naszej szkoły oraz zaproszeni goście z klas ósmych Szkoły Podstawowej w Jeżowem Podgórzu i Szkoły Podstawowej w Jeżowem Centrum. Klasy te przybyły wraz z nauczycielkami Teresą Partyką, Bogumiłą Pikor i Barbarą Pawłowską. Zanim rzeszowski aktor zaprezentował się zgromadzonej widowni i opiekunom, wraz z innymi obecnymi w szkolnej auli osobami nagrodził brawami stypendystów Prezesa Rady Ministrów, których przedstawił i uhonorował dyrektor Zespołu Szkół w Jeżowem – mgr Stanisław Haduch. Spotkanie z Michałem Chołką poprowadził emerytowany polonista Zespołu Szkół w Jeżowem – Ryszard Mścisz. Znany z ról teatralnych i filmowych a także z produkcji słuchowisk radiowych i podcastów kryminalnych aktor opowiedział o swojej pracy, odnosząc się do pytań zadawanych przez prowadzącego i uczniów. Michał Chołka opowiedział, jaka była jego droga aktorska, jak związał się z Podkarpaciem i Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Cennym jego autorskim projektem było słuchowisko „Istnienie poszczególne”, poświęcone znakomitemu muzykowi jazzowemu Tomaszowi Stańko, opowiedział także o podcastach kryminalnych pt. „Wyznaję”. Gra w teatrze zarówno w spektaklach klasycznych, jak „Wesołe kumoszki z Windsoru” W. Szekspira, jak i współczesnych, na przykład „Wenus w futrze” D. Ives`a i „Szalone nożyczki” P. Pörtnera. Szczególnie ciekawa była opowieść o tym ostatnim spektaklu, niezwykle popularnym i granym przez wiele lat. Pojawiło się kilka pytań z nim związanych, ale także zaskakujące bohatera spotkania nawiązanie do niego związane z funkcjonującym w Zespole Szkół profilem fryzjerskim. Otrzymał Michał Chołka specjalny voucher zachęcający do usług fryzjerskich w szkole, na którym pojawił się humorystyczny wierszyk powiązany z „Szalonymi nożyczkami”. Niektóre pytania dotyczyły jego rozumienia aktorstwa oraz indywidualnych doświadczeń, pewnych przygód i śmiesznych zdarzeń, które mu się przydarzyły w związku z pracą. Padło także kilka pytań związanych z jego rolami filmowymi, jako że i w tym względzie ma sporo doświadczeń. Opowiedział więc o i swoim studenckim debiucie w filmie „Iskra” u boku Barbary Kurdej-Szatan, o roli Józefa K. z „Procesu” Franza Kafki (film „Bez odpowiedzi”), członka zespołu punkowego w filmie „Bobry”. Wraz z żoną Małgorzatą Pruchnik-Chołką zagrał także w serialu telewizyjnym „LAB” – opowiedział jak do niego trafili i dlaczego ten serial z ostatnich lat okazał się ważny. Sporo było w czasie spotkania akcentów humorystycznych, Michał Chołka w sposób bezpośredni i szczery odpowiadał na pytania, był niezwykle sympatyczny i otwarty. Uczniowie byli pod wrażeniem jego osobowości, z czasem odważyli się na zadanie mu kilku pytań. Na koniec zaś nagrodzili aktora gromkimi brawami, grupa uczennic wręczyła mu także piękne kwiaty. Spotkanie nie tylko wpłynęło na ocieplenie wizerunku szkoły, ale również zwróciło uwagę uczniom na możliwość powiązania nauki i pasji w życiu. Z pewnością także – o co zadbał sam aktor – zachęciło uczniów, by odwiedzili Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i zobaczyli w jakimś ciekawym spektaklu Michała Chołkę oraz innych aktorów.