Słowa Adama Mickiewicza stały się myślą przewodnią tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w Zespole Szkół w Jeżowem im ks. Stanisława Staszica. które przygotował oraz rozpoczął od kilku refleksji o Niepodległej nauczyciel historii Bogdan Sieńko Młodzież jeżowskiego liceum i technikum, a także nauczyciele i pracownicy szkoły licznie zgromadzeni w szkolnej auli przypomnieli sobie trudną drogę do wolności, wydarzenia historyczne naznaczone walką, cierpieniem i wysiłkiem, które doprowadziły po 123 latach niewoli do odzyskania niepodległości. Część wprowadzającą zakończyła prezentacja animacji pt. „Historia niepodległości”.

Nostalgiczne i refleksyjne przesłanie zawierała również odsłona artystyczna w wykonaniu uczennic klas III i IV jeżowskiego liceum, które przedstawiły utwory poetyckie o Polsce „Wstań polsko moja” czy „Polsko nie jesteś Ty już niewolnicą” oraz znane pieśni patriotyczne: „Uwierz Polsko”, „Piechota” i „Rozkwitały pąki białych róż”.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt przypominające o istocie tradycji, szacunku wobec przeszłości oraz tożsamości narodowej. Święto, które można kultywować w różnorodny sposób. O istocie patriotyzmu warto bowiem pamiętać każdego dnia… – przypomniał i podkreślił w swoim wystąpieniu kończącym szkolne obchody Dyrektor Zespołu Szkół Stanisław Haduch.