W piątek 8.09.2023 roku uczniowie jeżowskiego liceum wraz z nauczycielkami języka polskiego: Ireną Czyżowską - Smusz i Anną Tomaką udali się na krótką wycieczkę do pobliskiego Starego Nartu, aby w klimatycznej atmosferze, pośród łąk i drzew wysłuchać fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - tegorocznej lektury 12 już odsłony akcji „Narodowe Czytanie”. Młodzież Zespołu Szkół oraz licznie zgromadzeni goście, dzięki wnikliwemu wykładowi, który przygotował i wygłosił poeta Ryszard Mścisz, zapoznali się z interesującymi faktami z życia Elizy Orzeszkowej oraz jej dorobkiem artystycznym. Spotkanie, nad którego organizacją czuwali: Wójt Gminy Jeżowe, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem, Biblioteka Publiczna w Nowym Narcie zostało poprzedzone pięknym występem artystycznym przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej w Narcie. Po części wprowadzającej zostały odczytane ważne fragmenty utworu przedstawiające refleksje na temat powstania styczniowego, miłości, relacji rodzinnych. Sposób prezentacji fragmentów oraz zaangażowanie czytających z pewnością zachęciły wszystkich zgromadzonych do pierwszej, a bardzo często kolejnej lektury „Nad Niemnem”.