Narodowe Czytanie w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Jeżowem 15 września 2022 roku uczniowie Zespołu Szkół im. ks.Stanisława Staszica w Jeżowem przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji – Narodowe Czytanie, która została zainicjowana przez Prezydenta RP i jest organizowana od 2012 roku. W atmosferze tajemniczości, którą podkreślała dzisiejsza jesienna aura przedstawiciele klas I, II i IV czytali wybrane "Ballady i romanse"Adama Mickiewicza – debiutanckiego tomu – na który oprócz „Ballad i romansów” składały się także „Wiersze różne” oraz teoretyczno–programowa „Przemowa”. Dzieło Adama Mickiewicza rozpoczęło i ukształtowało epokę romantyzmu w Polsce. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku.