W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” młodzież Zespołu Szkół w Jeżowem otrzymała dofinansowanie do dwóch dwudniowych wycieczek szkolnych, których celem było poznanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Na pierwszą wycieczkę 16-17 maja 2022 roku młodzież klas licealnych udała się w kierunku Krakowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zamku w Nowym Wiśniczu, następnie uczestniczy wyjazdu odwiedzili Kopalnię Soli Bochnia. Drugiego dnia wiosennego wypoczynku młodzież spędziła w Krakowie. W tym dniu poznawaliśmy prawa nauki przez zabawę w Ogrodzie Doświadczeń imienia Stanisława Lema, po czym udaliśmy się na kilkugodzinny spacer Trasą Królewską. Zobaczyliśmy Wawel, rynek, sukiennice, Bazylikę Mariacką, ulicę Floriańską oraz brabakan. Druga wycieczka 23-24 maja to odkrywanie przez uczniów klas technikum Zespołu Szkół w Jeżowem zabytków architektury Śląska. Pierwszego dnia młodzież zwiedziła ruiny zamku wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Ogrodzieńcu, Muzeum Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku i wspięliśmy się na Górę Zborów. Drugiego dnia udaliśmy się do Tarnowskich Gór, gdzie spędziliśmy czas w Zabytkowej Kopalni Srebra oraz jedyną w Polsce wciąż działającą sztolnię odwadniającą i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami w Sztolni Czarnego Pstrąga. Zwieńczeniem dnia była wizyta w Miejskim Muzeum w Siemianowicach Śląskich. Wszystkim uczestnikom majowych wycieczek dopisywał nie tylko dobry humor, ale również piękna, słoneczna pogoda.