„Języki integrują” po raz XI!

Na dobre wszedł już do tradycji Zespołu Szkół w Jeżowem konkurs z języka angielskiego i niemieckiego skierowany do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych: „Języki integrują”.
W czwartek 30.03.2023r. obyła się już jedenasta jego odsłona. Organizatorów wydarzenia cieszy szczególnie to, że od pierwszej edycji poprzez kolejne jedenaście konkurs cieszy się ogromną popularnością. W tym roku w konkursie wzięło udział 12 drużyn z 12 szkół podstawowych: z Bojanowa, Cholewianej Góry, Grobel, Jaty, Jeżowego Centrum, Jeżowego Kameralne, Jeżowego Podgórze Kamienia, Nienadówki, Nowosielca, Starego Nartu oraz Trzebuski (9 drużyn z języka angielskiego i 8 z języka niemieckiego). Niezmienne również pozostaje to, że od 2015 roku patronat nad turniejem objął Starosta Niżański Robert Bednarz i od tego też roku Powiat Niżański jest głównym sponsorem nagród dla uczestników zmagań językowych. Dodatkowo ranga naszych rozgrywek wzrosła w 2016 rok, kiedy to konkurs został wpisany na listę konkursów Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Idea konkursu od pierwszej edycji także nie uległa modyfikacji – podstawowym celem potyczek językowych jest dobra zabawa i zwiększenie motywacji do nauki języków obcych wśród uczniów. Trzyosobowe zespoły reprezentujące swoją szkołę w formie gier i zabaw zmagają się z czterema konkurencjami sprawdzającymi zarówno wiedzę dotyczącą kultury krajów angielskiego i niemieckiego obszaru językowego, jak i testującymi umiejętność słuchania, czy czytania ze zrozumieniem, wiadomości gramatyczne czy środki leksykalno- językowe. Tradycją jest również to, że konkursy odbywają się po sobie, aby uczniowie biorący udział w konkursie z angielskiego mogli dopingować na żywo kolegów ze szkoły w konkursie z języka niemieckiego lub odwrotnie. Tegoroczne zmagania konkursowe organizatorki konkursu rozpoczęły poprzez uczczenie pamięci śp. Cezarego Kardasa, nauczyciela języka angielskiego, który przez kilka lat pracował w Zespole Szkół w Jeżowem oraz od pierwszej edycji konkursu, czyli od 2011 przygotowywał swoich wychowanków - początkowo z Gimnazjum, a później z Publicznej Szkoły Podstawowej w Groblach do konkursu z języka angielskiego i corocznie brał udział w pracach jury w trakcie jego trwania.
Za przygotowanie zadań z języka niemieckiego odpowiadały panie: Marta Kossak- Dec oraz Elżbieta Łagocka-Mękal, pytania z języka angielskiego przygotowała zaś Agnieszka Kołodziej. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu odpowiadało jak zawsze trzyosobowe jury, w skład którego wchodzą wyłącznie nauczyciele naszych młodych anglistów i germanistów. Mimo że to już XI edycja konkursu, to nigdy w historii nie mieliśmy tak wyrównanego i wysokiego poziomu wszystkich zespołów. Laureatów drugiego  (Publiczna Szkoła Podstawowa w Cholewianej Górze) i trzeciego miejsca (Zespół Szkół w Jacie) z języka niemieckiego wyróżniono po raz pierwszy w historii naszego konkursu w dogrywce, do wyłonienia triumfatorów z języka angielskiego (Zespół Szkół w Jacie) potrzebowaliśmy zaś aż dwóch dogrywek. Wśród anglistów miejsce 2 zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Groblach, a miejsce 3 Zespół Szkół w Jeżowem Centrum. Najlepsi w konkursie z języka niemieckiego okazali się uczniowie Zespołu Szkół w Starym Narcie.
W uznaniu za fantastyczną walkę drużyn w dogrywkach, organizatorki konkursu przyznały specjalne wyróżnienia zespołom, które ostatecznie zajęły czwarte miejsca w konkursie: germanistom z Zespołu Szkół w Jeżowem Centrum oraz anglistom z Zespołu Szkół w Bojanowie.