Tego dnia obchodzimy najważniejsze święto państwowe w naszej Ojczyźnie. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli (1795-1918) odrodziła się, niczym mityczny Feniks z popiołów, na mapach Europy i Świata niepodległa Rzeczpospolita Polska. Święto to zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 sierpnia 1937 roku, później zostało zniesione i przywrócone ponownie w 1989 roku. 11 listopada to dzień symboliczny, gdyż odnosi się do terminu zakończenia I wojny światowej oraz związany jest z powrotem marszałka Józefa Piłsudskiego z więzienia w Magdeburgu do Warszawy (10 listopada). Jednakże, to nie tylko czyn Józefa Piłsudskiego oraz wielu polityków i działaczy (I. Paderewski, R. Dmowski i innych), ale również wysiłek i poparcie całego Narodu Polskiego zadecydowały o odrodzeniu niepodległego Państwa Polskiego. Bardzo ważna była również korzystna sytuacja międzynarodowa. Listopad 1918 roku był dopiero początkiem odbudowy niepodległości oraz walk o utrzymanie jej granic. 29 listopada 1918 roku Piłsudski zwracając się w Belwederze do grona najbliższych współpracowników powiedział „Jest to największa, najdonośniejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. (…) A czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zdecydować, na jakiej przestrzeni, w jakich granicach i jak silnie staniemy na nogach”. Pamiętajmy o tych słowach i o czynach całych pokoleń Polaków, byśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Ojczyźnie.