We wtorek 21 lutego w auli Zespołu Szkół w Jeżowem miało miejsce spotkanie z Terytorialsami, czyli żołnierzami 32 Batalionu Lekkiej Piechoty z Jednostki Wojskowej w Nisku. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 4 TG, 4 TP i 2 T, a prowadził je terytorials Bogusław Tofilski w asyście kolegów z oddziału.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest „Obrona i wspieranie lokalnych społeczności”, a nie jak niektórzy twierdzą – atak na wroga Naszej Ojczyzny na pierwszej linii frontu. Te wojska jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Potencjałem są ludzie i ich stała obecność oraz gotowość do wykonywania różnych lokalnych zadań np. likwidacji grupy dywersyjnej działającej w naszym środowisku. W formacji tej służą ludzie w różnym wieku i różnorakich profesji, a wielu kontynuuje później służbę w armii zawodowej. Etosem formacji są wartości takie jak: odwaga, tradycja, braterstwo czy odpowiedzialność.

Te podstawowe informacje oraz jak wygląda proces naboru i szkolenia, ćwiczeń, zgrywania się ludzi w oddziale a także z innymi oddziałami, jakie są specjalizacje w oddziale, w jaki sprzęt są wyposażeni wojskowi, w ciekawy i przystępny sposób zaprezentował młodzieży wraz ze swoimi kolegami terytorials Bogusław Tofilski. Zostały również wyświetlone ciekawe filmiki ze szkoleń oraz udzielone praktyczne informacje np. jak rozpala się ogień bez użycia zapałek, czego użyć, by pokonać dolegliwości żołądkowe lub jak walczyć z gorączką w sytuacji gdy nie mamy antybiotyków, jak stosuje się opaskę uciskową i itp.. Można było również przymierzyć elementy wyposażenia jak kamizelka czy hełm z noktowizjerem i oczywiście zadać pytania w różnych nurtujących nas kwestiach. Zapraszamy ponownie na dłuższy pokaz ćwiczeń, zaś spotkanie zorganizował Bogdan Sieńko.